Wizyta jest poprzedzona konsultacją z lekarzem rodzinnym (pierwszego kontaktu), który to po analizie stanu zdrowia pacjenta może wypisać stosowne skierowanie.
Jeśli mamy mieć przeprowadzane przez kardiologa jakieś badanie, to warto odpowiednio się do niego przygotować stosując się krok po kroku do zaleceń lekarza.W latach 90.
zastosowanie w kardiologii znalazła tomografia komputerowa, jednakże z różnych przyczyn (m.in.
dostępność, koszty użytkowania, obciążenie promieniowaniem, brak możliwości interwencji) nie należy jeszcze do podstawowego oprzyrządowania. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog
Kardiologia (z gr.."??????" ? serce, "?????" ? nauka) ? dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego (serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych), ich rozpoznawaniem i leczeniem. W 1733 angielski pastor i naukowiec Stephen Hales po raz pierwszy inwazyjnie mierzył ciśnienie krwi wprowadzając rurę do tętnicy szyjnej konia i związując ją z cylindrem szklanym.
Najstarszymi lekami działającymi na serce są glikozydy naparstnicy, których użycie w leczeniu obrzęków opisał w 1785 William Withering.
W 1816 francuz René Théophile Hyacinthe Laënnec wynalazł stetoskop pierwotnie w formie prostego drewnianego cylindra, który umożliwiał osłuchiwanie serca. Już pod koniec XIX wieku były rozpowszechnione stetoskopy z elastycznymi wężykami do obu uszu. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog